Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

Posted by in gimnazjum, gry, liceum on paź 29, 2015

Scrabble, Monopoly, Jenga czy Eurobusiness to coraz częściej alternatywa dla telewizji, komputera czy playstation. Rodzice dostrzegają zagrożenie dla prawidłowych relacji rodzinnych, jakie niesie za sobą nowoczesna technika i technologia. Dlatego sięgają po gry planszowe, które stają się dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Najlepsze gry planszowe to takie, które zapewnią dobrą zabawę, ale będą także receptą na stres. Na rynku dostępne są gry dla dzieci, które nie tylko stanowią rozrywkę, ale także wpływają pozytywnie na wyobraźnię dziecka, uczą podejmowania decyzji, analizy. Pomagają także rozwijać umiejętności interpersonalne i społeczne.

Same zalety

Gry planszowe rozwijają umiejętność logicznego myślenia, ponieważ większość z nich wymaga analizy i syntezy. Gry planszowe czy gry karciane często wymagają główkowania, mogą uczyć zasad matematyki np. zasad liczenia czy zasad inwestowania. Dobrze rozbudowane gry zachęcają gracza do poszukiwania lepszych rozwiązań i co równie ważne pomagają w asertywnych decyzjach.

Każda gra, w której udział bierze kilka osób wymaga od pojedynczego gracza współzawodnictwa. Dzieci dzięki temu uczą się, czym jest zdrowe współzawodnictwo. Gry planszowe pomagają w uczciwych zagraniach i pokazują, że oszustwo nie tylko w grze, ale i prawdziwym życiu nie popłaca.

Gry planszowe uczą dziecko przyszłościowego myślenia. Dziecko grając musi się zastanawiać nad tym, jaką decyzję podjąć przy następnym rzucie kostką. Inną zaletą tego rodzaju gier jest kształtowanie umiejętności planowania, ustalania kolejności działań. Uczenie się modyfikacji ustalonego schematu.

Na rynku dostępne są gry, które są atrakcyjne nie tylko, jeśli chodzi o tematykę, ale także estetykę wykonania, co w przypadku dzieci jest bardzo ważne. Gry, które są kolorowe, zaskakują rozwiązaniami, a reguły nie są skomplikowane to idealne rozwiązanie dla dziecka.

Każda gra zespołowa wymaga od gracza umiejętności współpracy. Gry planszowe pozwalają dzieciom na przyswojenie zasad dobrej współpracy, ale też uczą jak działać w pojedynkę.

Nie tylko książki mogą stać się źródłem wiedzy. Gry planszowe potrafią w ciekawy i zaskakujący sposób przekazać dziecku ważne informacje o otaczającym je świecie. Dziecko uczy się szybciej, kiedy wiedza przekazywana jest w atrakcyjny sposób. Rodzice już wiedzą, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty, dlatego zależy im na zakupie gry, która pobudzi ich dziecko do działania. Żadne dziecko nie oprze się fajnej, kolorowej, a na dodatek atrakcyjnej grze, dlatego będzie dla niego przyjemnością np. liczenie czy czytanie.

Gry planszowe wracają do łask w nowej atrakcyjnej odsłonie. Gra wyzwala pozytywne emocje u dziecka, ale przede wszystkim umożliwia rozładowanie w bezpieczny i kontrolowany przez osoby starsze nagromadzone np. w szkole napięcie. Dziecko grając uczy się, że nie zawsze człowiek wygrywa, a ewentualną porażkę trzeba przyjmować z godnością. Ćwiczenie koncentracji, pamięci, umiejętność wyciszenia, analiza zaistniałej sytuacji – te wszystkie umiejętności nie tylko zwiększają samoocenę dziecka, ale pozwalają na lepsze funkcjonowanie w środowisku szkolnym.