Gry karciane, gry planszowe

Posted by in gimnazjum, gry, liceum on paź 29, 2015

Świetną alternatywą dla telewizora czy komputera mogą być gry, które nie wymagają prądu. Na rynku jest coraz więcej propozycji takich gier, które różnią się od siebie tematyką, czasem rozgrywki, możliwą liczbą graczy. Wybór gry zależeć powinien od zainteresowań przyszłych graczy, ale także od ich wieku.

No to gramy

Scrabble to gra, która jest przeznaczona dla osób, które potrafią czytać i pisać, ponieważ rozgrywka polega na układaniu wyrazów z wylosowanych wcześniej liter. Wyrazy układa się na specjalnej planszy. Dodatkowo na kostkach z literkami znajdują się punkty, które należy zsumować po ułożeniu wyrazu. Na planszy znajdują się specjalnie oznakowane pola np. podwajające liczbę punktów. Oczywiście wygrywa ta osoba, która przez całą grę zbierze najwięcej punktów.

Dobble to gra, która polega na szukaniu podobieństw na obrazkach, które przedstawiają rośliny, zwierzęta, przedmioty umieszczone na okrągłych kartach. Tutaj liczy się nie tylko refleks, ale i spostrzegawczość.

Piotruś to gra przeznaczona dla dzieci. Talia składa się z 25 kart w tym 12 par z obrazkami tego samego rodzaju, w talii znajduje się także jedna karta bez pary, czyli Piotruś. Zadaniem każdego z graczy jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart z talii – dopasowanie pary i ewentualne pozbycie się karty bez pary, czyli Piotrusia. Ta gra karciana wpływa pozytywnie nie tylko na spostrzegawczość, ale także rozwija skojarzenia.

Jeśli chodzi o dzieci to gry firmy Alexander są idealnym pomysłem na prezent. Jest to firma, która na rynku jest już 35 lat. W jej katalogu produktów znajdują się gry losowe, umysłowe, puzzle, gry karciane i gry sprawnościowe. Firma kieruje się zasadą, że najwięcej wiedzy młody człowiek zdobywa poprzez zabawę. Gry proponowane przez firmę pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a także kreatywność.

Propozycją na dłuższą rozgrywkę jest gra Monopoly, która jest znana na całym świecie. Można ją kupić w kilku wersjach językowych i tematycznych. Na czym polega ta gra? Głównym celem każdego z graczy jest stworzenia jak największego imperium. Gracze kupują nieruchomości, stawiają na nich domy, hotele, które podnoszą wartość miasta. Pieniądze można zarobić nie tylko inkasując od innych graczy opłaty czynszowe, ale także losując dodatkowe karty zwane szansą i kasą społeczną. Na planszy oprócz miast do kupienia znajdują się także środki transportu, linie wodociągowe i elektryczne, ale trzeba uważać, ponieważ można także trafić do więzienia i opuścić jedną kolejkę. Całą grę wygrywa osoba, która zakończy rozgrywkę z największą ilością pieniędzy i nieruchomości. W podobnym klimacie i z podobnymi zasadami można kupić grę Eurobusiness.

Dla dwóch graczy polecane są szachy lub warcaby. Są to gry planszowe, które polegają na strategicznych układach figur czy pionków. Jest to gra wymagająca znajomości układów, opierająca się na logicznym myśleniu, analizie i przewidywaniu kolejnych ruchów przeciwnika. Szachy są dyscypliną olimpijską. Grając w szachy uczymy się nie tylko analitycznego, ale także wyrabiamy w sobie cierpliwość.