Gry planszowe – rozrywka nie tylko dla dzieci

Posted by in gimnazjum, gry, liceum on paź 29, 2015

Na rynku z grami dla osób dorosłych dostępne są nie tylko atrakcyjne gry karciane, ale też gry planszowe. Gry dla starszych graczy to nie tylko zabawa, ale też rozwój i nauka. W sklepach jest coraz więcej gier, które są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, a nawet zawodowych. Oczywiście są też gry familijne, w których regulamin i system punktowania jest modyfikowany w zależności od wieku graczy. Planszówki już nie są traktowane przez dorosłych, jako coś, czego nie wypada robić osobom w dojrzałym wieku, ale jako odpowiedź na stres, na nudę.

Czego szukamy?

Od dobrego produktu wymagamy samych zalet, a więc jaka musi być dobra gra planszowa? Dorośli szukają głównie gier, których zasady i tematyka nie jest infantylna. Mogą to być gry dotyczące konkretnej wiedzy, gry quizowe, ale też gry w rodzaju Scrabble, które idealnie się sprawdzą w nauce np. języka obcego. Dorośli uwielbiają strategię, dlatego często poszukują gier wymagających analitycznego myślenia i planowania. Właściwie każda gra wymaga z naszej strony zaangażowania mózgu, bo w większości należy sprawnie liczyć punkty w rozgrywce.

Gry planszowe wymagają od gracza dobrej pamięci i umożliwiają jej trening. Oczywiście większość gier jest tak skonstruowana, aby mogło w nią zagrać kilka osób, dlatego umiejętność współpracy jest w tym przypadku także mile widziana. Część gier wymaga umiejętności współpracy na płaszczyźnie realizacji wspólnych działań, a to jest doskonała nauka zawierania porozumień i negocjacji. To, co istotne gry bez prądu wymuszają od każdego gracza wyobraźni, szukania nietypowych rozwiązań.

Każda gra wymaga od gracza planowania i podejmowania właściwych decyzji. Często strategiczne, logiczne myślenie jest jedynym kluczem do wygrania rozgrywki. Podobnie jest z koniecznością dedukcji. Gry wymagają przewidywania np. ruchów przeciwnika, ale też naszych działań. Niektóre scenariusze gier dają graczowi kilka możliwości zagrania i od jego analizy będzie zależało czy wygra.

Gry planszowe, gry karciane również to trening naszej dumy. Wiemy, że nie zawsze wygramy, a gry mogą nauczyć nas przegrywania z pokorą i godnością. Dobra planszówka to także rozwijanie cechy uczciwości i honorowego postępowania.

Nie należy zapominać, że gry zespołowe to przede wszystkim sposób na miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Propozycje

Jenga to gra typowo zręcznościowa. Polecana osobom, które chętnie poćwiczą swoją cierpliwość i zdolności manualne. Gracze starają się budować wieżę z klocków, dokładać lub zabierać kolejne bloczki oczywiście nie niszcząc wieży. Gra nie ma ograniczeń wiekowych, ani ilości graczy.

Carcassonne to gra, która umożliwia graczom zbudowanie własnego miasta z żetonów, które symbolizują miasta, katedry, łąki, drogi. Gracze rywalizują ze sobą i mogą przejmować lokacje swojego przeciwnika. Grę wygrywa ta osoba, która uzbiera jak największą liczbę punktów, gdy skończą się żetony (kafelki).

Prawo dżungli to rozrywka niewymagająca logicznego myślenia, ale spostrzegawczości i sprytu. Rozgrywka polega na wykładaniu kart z symbolami. Te osoby, których karty mają identyczny symbol muszą jak najszybciej chwycić drewniane berło ustawione na środku stołu. Ta osoba, która nie zdąży złapać berła zabiera wszystkie karty przeciwnika. Zwycięzcą jest ten, kto najszybciej ze wszystkich zejdzie ze swoich kart.