Gry w karty – ABC każdego gracza

Posted by in gimnazjum, gry, liceum on paź 29, 2015

Gry karciane jak sama nazwa wskazuje są to rozgrywki, w których używane są karty do gry. Główny podział to gry klasyczne, do których używa się talii brydżowej i gry kolekcjonerskie. Historia kart sięga X wieku do Chin, wtedy zaczyna się nie tylko popularność samych kart, ale i gier karcianych. Bardzo szybko ta rozrywka znalazła zwolenników na całym świecie. Do Polski karty przywędrowały około XVI wieku. Rozgrywki karciane służyły nie tylko rozrywce, ale mogły być użyte np. w trakcie sąsiedzkich sporów.

Pełna talia kart to 52 sztuki, wśród których znajdują się karty w systemie numeracyjnym i figury. Każda z kart z talii jest w czterech kolorach: kier, pik, karo, trefl. Talia kart jest częstym atrybutem pokazów iluzjonistów, z kart tradycyjnych można także wróżyć czy stawiać pasjansa w różnych kombinacjach. Coraz częściej pasjonujące rozgrywki karciane stają się motywem przewodnim filmów sensacyjnych. Oprócz tego organizowane są zawody czy turnieje karciane i tak poker czy brydż jest dyscypliną sportową emitowaną przez telewizję.

Nie tylko poker

Makao jest to gra znana także pod nazwą Piekiełko. Do rozgrywki potrzebna jest cała talia kart. Najstarsza karta to oczywiście as, a najmłodsza to dwójka, kolor natomiast się zmienia. Każdorazowe rozdanie składa się z zapowiedzi i rozgrywki. W części pierwszej gracz deklaruje, co chce zebrać w danym rozdaniu. Pierwsza runda polega na tym, że każda osoba dostaje po jednej karcie, kolejna karta jest odkryta i od niej zależy, jaki kolor będzie brał udział w rundzie. Karta odkryta i karty wcześniej wyłożone nie biorą udziału w danym rozdaniu. Kolejne rozdania to po kolei dwie karty, trzy dla każdego gracza i oczywiście wyznaczenie koloru atutowego. Rozgrywka kończy się wtedy, gdy nie ma już kart do podziału. Ostatnie rozdanie jest rozdaniem bezatutowym. Makao polega na dorzucaniu do koloru, a nie przebijaniu karty. Po rozdaniu wszystkich kart podlicza się punkty każdego gracza. Bardzo ważne są wcześniejsze zapowiedzi i gracze, którzy wywiązali się ze swoich zapowiedzi dostają ilość punktów równych zapowiedzianych lew i jeszcze 10 punktów, jako premię.

Fasolki jest to gra pomysłu niemieckich twórców Uwe Rosenberga i Bjorna Pertofta. Jest to rozgrywka, która wzbudziła tak duże zainteresowanie, że została wydana w ośmiu wersjach językowych. W Polsce gra ukazała się na rynku w 2007 roku. Zasady gry nie należą do najbardziej skomplikowanych. Udział w jednej rozgrywce może wziąć od trzech do pięciu osób. Gra wymaga specjalnych kart, których w talii znajduje się 110. Na każdej karcie znajduje się obrazek fasolki i opis. Na czym polega rozgrywka? Zadaniem każdego z graczy jest zebranie kart z obrazkami fasolek takiego samego rodzaju. Kolejny etap gry to ścinanie fasolek, w tej rundzie każdy z graczy dostaje właściwą zapłatę. Fasolkami można się wymieniać z innymi graczami, dlatego jak się wylosuje fasolkę, którą już mamy można się zamienić na inną z drugim graczem. Zwycięzcą całej gry jest ta osoba, która zbierze jak największą liczbę monet (punktów).