W co grać?

Posted by in gimnazjum, gry, liceum on paź 29, 2015

W księgarniach czy sklepach papierniczych można dostać gry planszowe, które mogą stać się rozrywką nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. W niektórych miastach coraz częściej są także otwierane sklepy, które specjalizują się w sprzedaży tylko i wyłącznie gier planszowych, bitewnych, karcianych, czyli gier, które nie wymagają prądu, ale także nie są objęte ustawą antyhazardową.

Jaką grę wybrać?

Najlepsze gry planszowe to takie, które gwarantują miłe spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Przed zakupem warto się zastanowić, na co trzeba zwrócić uwagę żeby zakup okazał się trafiony. Od czego zacząć? Przede wszystkim bardzo ważne jest to, dla kogo gra będzie przeznaczona, czy dla dzieci czy osób dorosłych. Kolejny czynnik to liczba osób, która będzie brała udział w rozgrywce. Ostatni równie ważny czynnik to czas, jaki chcemy przeznaczyć na jedną rozgrywkę. Czasami gra jest wybierana na prezent, dlatego kupując trzeba najpierw przeczytać zasady gry, a nie kierować się kolorowym pudełkiem. W przypadku dzieci zasady powinny być jasne, a tematyka gry musi maluchy zainteresować. Gry planszowe dla dzieci muszą być także atrakcyjne pod względem elementów graficznych. Natomiast w przypadku gier dla dorosłych zasady nie mogą być zbyt infantylne, ale tak jak w przypadku gier dla najmłodszych tak i tu liczy się ciekawa tematyka. Wybór wcale nie jest łatwy, ale na rynku dostępne są także gry, które sprawdzą się w każdej grupie wiekowej.

Co proponują użytkownicy?

Dixit jest to gra, która należy do kategorii gier niebanalnych. Chociaż pionki są w kształcie zajączków rozgrywka jest wymagająca. W grze mamy 84 karty z obrazkami, oprócz tego 36 znaczników i karton, który jest torem do punktacji. Gra wymaga użycia wyobraźni. Jak zatem wygląda rozgrywka? Jest jeden gracz narrator, który z 6 wylosowanych kart wybiera jedną i kładzie ją obrazkiem do dołu. Narrator rzuca hasło, które jest skojarzeniem z obrazkiem z karty. Pozostali gracze wybierają po jednej karcie z talii i wykładają ją na stół. Następnie po przetasowaniu karty zostają odkryte i gracze mają za zadanie znaleźć kartę, która należy do narratora. Zabawa polega na tym, aby ustalić jak najtrudniejsze hasło i sprawić, żeby pozostali mieli jak największy problem z jego odgadnięciem. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów.

Kolejna propozycja to gra Kolejka, która jest pierwszą grą planszową w tematyce czasów PRL. Idealna propozycja na wytłumaczenie dziecku jak wyglądały zakupy w tym czasie. Większość rozgrywki to stanie w kolejce. Wygrywa ta osoba, która zrealizuje swoją listę zakupów, a towar to oczywiście produkty z epoki PRL. Do gry można również dokupić dodatek pod wdzięcznym tytułem Ogonek.

Dla graczy właściwie w każdym wieku polecana jest gra Monopoly, która jest światowym hitem i doczekała się już blisko 40 edycji, które różnią się tematyką. Na czym polega ta gra? Każda nowa wersja tematyczna ma jedną zasadę – każdy gracz dąży do jak najszybszego wzbogacenia się przy jednoczesnym obserwowaniu poczynań konkurencji.