5 gier planszowych i nie tylko, w które warto zagrać

Posted by in gimnazjum, gry, liceum on paź 29, 2015

5 gier planszowych i nie tylko, w które warto zagrać

Chwile, które spędzamy razem z rodziną i przyjaciółmi to chwile bardzo cenne. Współcześnie niestety pęd za pieniędzmi, karierą, ale też codzienne obowiązki zabierają nam możliwość odpoczynku w gronie najbliższych. Dlatego każda wolna chwila, którą chcemy przeznaczyć na relaks i odpoczynek jest na wagę złota. Jak miło i efektywnie spędzić czas z rodziną? Pomysłem na wspólny czas mogą być gry planszowe.

Dlaczego planszówki?

Ponieważ najlepsze gry planszowe mogą zapewnić nie tylko rozrywkę, ale są także treningiem dla naszej pamięci i koncentracji. Dobra gra to także źródło wiedzy, ponieważ najlepsza nauka to nauka w formie zabawy. W księgarniach, sklepach internetowych czy sklepach tylko z grami dostępne są planszówki, gry słowne, gry karciane właściwie dla każdej grupy wiekowej.

Dobble to tak naprawdę 5 mini gier, których głównym elementem są karty, na których znajdują się obrazki. Głównym zadaniem graczy jest odszukiwanie wspólnych elementów na karcie wyłożonej na środek z nową kartą. Zabawa jest tym trudniejsza, że karty są czasem odwrócone i są w różnych wymiarach i kształtach. Obrazki na kartach to kolorowe przedstawienia przedmiotów, postaci czy roślin. Znaleźć wspólny element jest trudno, ponieważ jest on tylko jeden. Jest to gra, która angażuje do rozgrywki nawet największego ponuraka i jest polecana dla osób w każdym wieku.

Monopoly to gra planszowa, która święci sukces na całym świecie, ponieważ doczekała się wydań w wielu językach. Producenci idąc za ciosem proponują różne edycje tematyczne. Gra polega na tym, aby zgromadzić jak największy majątek kupując nieruchomości. Na planszy znajdują się pola nie tylko z miastami, ale też pola z elektrowniami, wodociągami czy polem ze środkiem transportu, są też kart dodatkowej szansy. Dla utrudnienia twórcy w rozgrywce umieścili również pole z więzieniem, do którego można się dostać losując kartę czy wyrzucając dwukrotnie taką samą liczbę oczek. Gra polega także na stawianiu domów, hoteli, dzięki którym czynsz za nieruchomość będzie większy. Całą rozgrywkę wygrywa osoba, która będzie miała największe imperium.

Prawo dżungli to gra, która fantastycznie ćwiczy spostrzegawczość i refleks. Głównym zadaniem jest odnalezienie dwóch jednakowych kart, ale nie jest to proste zadanie.

Kolejną propozycją jest gra Carcassone. W tej grze nie ma tradycyjnej planszy. Gracze losują i wykładają karty, które zwane są też kafelkami. Na kafelkach są fragmenty terenu np. fragment łąki, drogi, miast. Zwycięzcą będzie ta osoba, która z fragmentów ułoży najwięcej punktowanych elementów terenu. W trakcie gry gracze zdobywają również punkty, które także decydują o zwycięstwie. Do tzw. podstawy gry można (i nawet należy) dokupić dodatki.

Jenga to jest gra, która polega na układaniu wieży z drewnianych klocków. W następnej kolejności każdy z graczy ma za zadanie usunięcie jednego klocka z dołu i przełożenie go na górę. Przegranym jest ta osoba, która przy wyciąganiu klocka przewróci wieżę. Zaletą tej gry jest nie tylko to, że gracz trenuje precyzję i planowanie, ale również to, że może w nią zagrać dowolna liczba osób.